close

Sól tej ziemi – Katarzyna Sokołowska-Maciejak w Wieliczce

Listopad, mimo że kojarzony z deszczem i chłodem, wspominam bardzo ciepło. Pierwszy tydzień po Święcie Zmarłych spędziłam w Wieliczce, a dokładniej – w jednej z tamtejszych bibliotek. Jej główna siedziba, Mediateka, dzieli budynek z kinem. W tym miejscu znajduje się od niespełna roku i w jej skład wchodzi wypożyczalnia główna i dziecięco-młodzieżowa, choć dla tej drugiej remontowana jest historyczna część budynku. A z jej okien można podziwiać Pałac Konopków, w którym kiedyś mieściła się wielicka biblioteka.

Poranki spędzałam w tężni solankowej – dla zdrowia – i podziwiałam panoramę miasta.

Większość czasu pracowałam pod skrzydłami pani Eli, która prowadziła filię nr 1 na osiedlu Kościuszki. Pomagałam tam obsługiwać czytelników oraz uczestniczyłam w warsztatach dla dzieci, które z chęcią przychodzą do swojej ulubionej bibliotekarki. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć jak wyglądały przeprowadzane w Wieliczce „Warsztaty Jesienne”.

Do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Wieliczce zaliczają się również filie w miejscowościach wokół Wieliczki – jest to więc instytucja, która pod swoją opieką ma znacznie większą liczbę czytelników i czytelniczek niż tylko mieszkańców miasta.

Miałam okazję odwiedzić większość filii, w tym najmniejszą, liczącą bowiem ledwo 22 metry kwadratowe w miejscowości Zabawa.

Większość filii bibliotecznych została wyremontowana i cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. Są w nich prowadzone zajęcia dla dzieci i seniorów. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z tychże miejsc.

Filia w Węgrzycach Wielkich prowadzona przez panią Ewelinę.

Biblioteka w Koźmicach Wielkich, oddana do użytku po gruntownym remoncie.

Pracujące w Wieliczce bibliotekarki chętnie opowiadały o swojej pracy. Wymieniałyśmy się doświadczeniami i anegdotami. Wzięłam również udział w warsztatach plastycznych dla seniorów, które odbywają się regularnie w budynku Mediateki.

Ukoronowaniem mojej wizyty w Wieliczce z pewnością była wizyta w słynnej kopalni soli. Serdecznie polecam skorzystanie z „Trasy Górniczej”, przedstawiającą bliżej prawdziwą pracę górników oraz zrozumieć prawdziwe znaczenie zwrotu „egipskie ciemności”.

      Biblioteka Gdynia

      The author Biblioteka Gdynia

      Organizator projektu "Praktyka dla praktyka".