close

Biblioteka – same dobre rzeczy! Relacja Katarzyny Stępień

    10

    W obrębie granic administracyjnych Olsztyna znajduje się aż 16 jezior, to miasto Mikołaja Kopernika, który pełnił tutaj funkcję administratora kapituły warmińskiej. Jest to wyjątkowo popularne miejsce wśród turystów w okresie letnim. Ja miałam okazję odwiedzić to miasto jesienią biorąc udział w projekcie „Praktyka dla praktyka”. Na co dzień pracuję jako grafik w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, rzadko odwiedzam północną cześć Polski dlatego bardzo się ucieszyłam, że właśnie na Warmii będę miała okazję poznać sposoby pracy osób w podobnym dziale.

    Na czas projektu gościła mnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Monika, Iwona i Ula z Działu Promocji przyjęły mnie bardzo serdecznie, na pierwszy rzut oka widać, że stanowią zgrany zespół.

    Moja praktyka zbiegła się z czasem intensywnych przygotowań do wydarzenia „Noc Bibliotek”, która minęła pod hasłem „Zbrodnia w WBP”.  Miałam więc okazję obserwować  pracę i zaangażowanie, które cała Biblioteka wkłada w stworzenie atrakcji dla swoich czytelników, w tym min. gry w wirtualnej rzeczywistości, rozwiązywanie zagadek kryminalnych, czy kryminalna sesja zdjęciowa. Dodatkowo klimat tworzyły przebrania pracowników WBP.

    W czasie trwania wymiany zostałam oprowadzona po budynkach WBP. Biblioteka posiada dwie siedziby. Zwiedziłam obydwa budynki. Na szczególną uwagę zasługuje dział dla dzieci i młodzieży, który jest bardzo dobrze wyposażony i oferuje miejsce do nauki i do zabawy. Duże wrażenie sprawia Muzoteka posiadająca bogaty księgozbiór nagrań muzycznych od klasyki do współczesności. Oko grafika cieszy Pracowania Starych Technik Drukarskich. Miałam możliwość wykonania plakatu z wykorzystaniem starych maszyn drukarskich przy użyciu drewnianych i metalowych czcionek. 

    Oprócz poznania specyfiki codziennej pracy wzięłam, udział w warsztatach prowadzonych przez bibliotekę. Pierwszymi były zajęcia dla seniorów  “Gimnastyka umysłu z niemieckim”, które mają na celu zmotywowanie starszych osób do nauki i  poprawy pamięci. Miałam również możliwość uczestniczyć w spotkaniu „Nie daj się oszukać”, na którym seniorzy mogli posłuchać o zagrożeniach w sieci i w domu, w sklepie i przez telefon, na co zwracać uwagę oraz gdzie szukać pomocy.

    A, że życie to nie tylko praca, popołudnia i wieczory spędzałam na odkrywaniu uroków Olsztyna. Dziewczyny z mojego nowego zespołu podpowiedziały mi gdzie zjeść, co zobaczyć, gdzie się udać. Miałam okazję spacerować wzdłuż jezior, podziwiać starówkę  otoczoną zabytkowymi kamienicami a nawet udać się na seans filmowy w Olsztyńskim planetarium.

    „Praktyka dla praktyka” to wspaniała przygoda oraz okazja na poznanie kreatywnych i inspirujących osób. Dziękuję wszystkim za ciepłe przyjęcie. Z pewnością jeszcze nie raz się spotkamy!