close

Biblioteka Wiedzy w Gdyni

Szukasz nowych inspiracji w zawodzie bibliotekarza? Chcesz dołączyć do zespołu Biblioteki Wiedzy w Gdyni?

Tutaj wymienisz się z Martą.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdyni pracuję od 2020 roku. W lipcu 2021 przyłączyłam się do zespołu Biblioteki Wiedzy, która oferuje księgozbiór naukowy i popularnonaukowy. W filii pracuje 6 osób.
Są to zarówno pracownicy z dużym stażem, jak i młodzi, dzięki czemu mamy możliwość uczyć się od siebie nawzajem tajników zawodu czy świeżego spojrzenia na pracę bibliotekarza.

Na co dzień zajmuję się bieżącą obsługą czytelnika, programu, typowo bibliotekarskimi zadaniami, z którymi każdy z nas spotyka się w pracy.
Z uwagi na profil mojej filii pomoc w znalezieniu odpowiedniej literatury zajmuje niekiedy trochę więcej czasu, dlatego też do moich zadań należy przeprowadzanie kwerend w poszukiwaniu książek na trudne tematy,
z jakimi czytelnicy do nas przychodzą.

Moim dodatkowym zajęciem jest tworzenie bibliografii Gdyni. Czytelnicy często pytają o wiadomości dotyczące miasta lub regionu, dlatego też zostało stworzone miejsce, w którym mogą oni bez problemu wyszukać artykuł lub tytuł książki na ten temat. Moją rolą jest znajdowanie
w gazetach oraz czasopismach regionalnych owych artykułów
i sporządzanie ich opisów. Dzięki temu w katalogu bibliografii Gdyni pojawia się informacja, gdzie znajduje się dany artykuł i jakie wiadomości zawiera. Wystarczy tylko otworzyć dany numer na konkretnej
stronie – i już! Czytelnik nie musi wertować stosów czasopism archiwalnych i zaoszczędza wiele godzin na poszukiwaniach. Ma wszystko w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Najtrudniejsza praca poszukiwawcza jest wykonywana m.in. przeze mnie.

A czym w ogóle jest i co oferuje swoim czytelnikom moja filia? Biblioteka Wiedzy powstała z połączenia Wypożyczalni i Czytelni Naukowej oraz Gdyńskiej Biblioteki Akademickiej. W obecnej formie działa od 2019 roku. Pełni funkcję biblioteki naukowej. Zlokalizowana jest w dwóch obiektach: Wypożyczalnia oraz Czytelnia Czasopism Archiwalnych/Magazyn BW. W naszych podziemiach kryją się prawdziwe skarby. Obiecujemy, że nie zostaniesz tam sam/sama.J Zbiory zgromadzone w obu lokalizacjach Biblioteki Wiedzy są dostępne do wypożyczenia na zewnątrz. Jedynie wyselekcjonowany księgozbiór specjalny, prasa bieżąca
i archiwalna są dostępne w trybie – na miejscu. Szczególne miejsce
w zbiorach naszej filii zajmuje księgozbiór dotyczący Gdyni, tzw. Gdyniana.

Oprócz dostępu do komputerów i skanera, oferujemy naszym czytelnikom także możliwość skorzystania z terminala Academica, dzięki któremu mogą korzystać z cyfrowych zasobów Biblioteki Narodowej.

Ważnym elementem działalności Biblioteki Wiedzy jest tworzenie bibliografii Gdyni oraz współtworzenie bazy Bibliografii Pomorza Gdańskiego i Środkowego. Uwzględniamy publikacje ze wszystkich dziedzin wiedzy dotyczące historii miasta oraz współczesnych zagadnień. Rejestrujemy książki, rozdziały z książek, artykuły oraz recenzje z prasy lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej.

Jak wiele naszych filii w Gdyni, nawiązaliśmy współpracę z Radą Dzielnicy, w której mieści się biblioteka. Realizujemy również projekty z Budżetu Obywatelskiego – w tym roku proponujemy naszym użytkownikom wykłady i warsztaty o tematyce ekologicznej i zero waste. Las w szkle, woskowijki, kosmetyki – dzięki udziałowi w naszych spotkaniach można samemu stworzyć fantastyczne dekoracje i przedmioty użytkowe.

Poza tym organizujemy spotkania z autorami dobrze w Gdyni znanymi, pasjonatami historii miasta, takimi jak Małgorzata Sokołowska, Robert Chrzanowski, Sławomir Kitowski czy Jacek Dworakowski. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spacery z naszą miejską legendą, czyli Michałem Miegoniem, który fantastycznie przybliża nam naszą małą ojczyznę, ale też z przejęciem opowiada o duchach czy podziemnych fortyfikacjach.

W związku z profilem naszej filii, bardzo duże znaczenie ma dla nas nauka. Dlatego też organizowaliśmy spotkania z zakresu edukacji obywatelskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Ovum oraz Fundacją Podróże Bez Granic. A po tych wszystkich atrakcjach można było się wyciszyć podczas warsztatów mindfulness.

W sierpniu 2020 roku do naszego zespołu dołączył Diego – wolontariusz Europejskiego Korpusu Solidarności. Miejska Biblioteka Publiczna od lat współpracuje z Centrum Współpracy Młodzieży i przyjmuje do siebie wolontariuszy z wielu krajów Europy. Diego jest Włochem i w Bibliotece Wiedzy prowadzi zajęcia z nauki języka włoskiego. Opowiadał również o ciekawych miejscach w swoim kraju, które warto odwiedzić i gdzie można zjeść najlepszą pizzę czy wypić pyszną włoską kawę.