close

Wypożyczalnia dla dorosłych MBP w Gorlicach

Pracuję na stanowisku bibliotekarza. W moim zakresie obowiązków znajdują się wszystkie doskonale znane bibliotekarzowi zadania. W mojej bibliotece pracujemy w systemie bibliotecznym SOWA2 i za jego pośrednictwem rejestruję nowych czytelników, realizuję proces wypożyczeń i zwrotów zbiorów, rezerwacji i prolongat. Włączam książki do zbiorów, dbam o porządek na półkach, zarówno w tej części działu, który jest zorganizowany w wolnym dostępie dla czytelników, jak i w części magazynowej. Informuję czytelników o nowościach, sposobie korzystania z katalogów i o układzie zbiorów. Staram się na bieżąco śledzić rynek wydawniczy, aby mój warsztat bibliotekarza był jak najbardziej pomocny dla czytelnika. Zajmuję się również przysposobieniem nowych książek do wypożyczenia. Pomagam również w procesie selekcji zbiorów bibliotecznych.

Moje miejsce pracy to Wypożyczalnia dla Dorosłych MBP w Gorlicach. Dział składa się z części w wolnym dostępie i magazynowej. Pracują w nim trzy osoby. Wielkość księgozbioru to obecnie ponad 25 tys. vol. (książki i audiobooki). Księgozbiór ma charakter uniwersalny i jest ułożony wg działów klasyfikacji UKD. Zbiory są uzupełniane poprzez zakupy, dary od czytelników i wydawnictw (szczególnie Wydawnictwa Czarne). Staramy się tworzyć miejsce przyjazne czytelnikom, znaleźć czas na rozmowę i fachowo doradzić lekturę. Wypożyczalnia przygotowuje i realizuje niektóre działania w ramach ogólnopolskich i regionalnych akcji promujących modę na czytanie organizowanych przez MBP w Gorlicach. Koordynowaliśmy kilka edycji gorlickiego Narodowego Czytania, Małopolskich Dni Książki Książka i Róża, Czytam Herberta. W 2019 r. nasz dział koordynował realizację projektu MKiDN „Non fiction — spotkania z mistrzami reportażu”. Organizowaliśmy kiermasze książki na skwerze obok biblioteki.

W gorlickiej bibliotece poznasz najcenniejszą część naszego księgozbioru — tzw. Galicjana. Zbiór obejmuje kilkaset pozycji zdobytych przede wszystkim na aukcjach antykwarycznych. Część z tego wyjątkowego zbioru została zdigitalizowana tworząc zalążek Gorlickiej Biblioteki Cyfrowej.

Żyjemy na terenie wielokulturowym. To nasz atut i duma. Poznasz kulturę duchową i materialną Łemków i Pogórzan. Działamy wielokulturowo. Efektem międzynarodowego projektu pn. „Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur”, jest udostępnianie szerokiemu gronu czytelników książek należących do stowarzyszeń Ruska Bursa i Zjednoczenie Łemków, które zostały włączone do katalogów online Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach. Czytelnicy przeszukując nasz katalog uzyskują informację o zasobach obu organizacji, jednocześnie mogą je wypożyczyć za pośrednictwem MBP w Gorlicach. Będziesz mógł być obserwatorem tego działania.

Będziesz miał możliwość podglądnąć przygotowania/wziąć udział w Festiwalu im. Zygmunta Haupta lub odwiedzić miejsca, w których odbyły się dotychczasowe edycje.

W naszej bibliotece obecnie są realizowane dwa projekty: „Wymiatasz w bibliotece” (w ramach programu „Partnerstwo dla książki” MKiDN) oraz „Kluby Kreatywności” (w ramach projektu FRSI). Na jesieni odbędą się warsztaty i spotkania autorskie w ramach pierwszego z projektów. We wrześniu będą to warsztaty dla seniorów „Przytulne książki” — tworzenie książek sensorycznych Quiet Book”, poprowadzone przez dr Wandę Matras-Mastalerz oraz spotkanie autorskie z Justyną Bednarek. Chętnie zaprosimy Cię do pomocy w organizacji wydarzenia. Z kolei w Klubach Kreatywności będziemy mogli wspólnie zainspirować się podczas warsztatów (w planach mamy nie tylko programowanie, ale i ciekawe zajęcia manualne). Do realizacji tych działań posłuży zakupiona infrastruktura techniczna, którą wykorzystamy podczas zajęć — m.in. Ozoboty, roboty Photon, długopisy 3D.

Zachęcimy Cię nie tylko do pracy na stanowisku w Wypożyczalni dla Dorosłych, ale też zwiedzenia zakamarków naszej biblioteki, w tym Filii Naukowo-Technicznej  (tego typu biblioteka istnieje tylko w Gorlicach).

Świadek historii to każdy z nas, to ten, który pamięta i opowiada o tym, co widział, co przeżył. Wspomnienia to prawdziwa podróż w czasie. Dzięki nim przeszłość ożywa na nowo i ukazuje różnorodność ludzkich doświadczeń. Od 2017 roku realizujemy autorski projekt pn. „Świadkowie lokalnej historii.” W ramach tego działania przeprowadzane są wywiady z mieszkańcami naszego miasta i regionu. Opowieściom towarzyszą dokumenty, fotografie, materiały archiwalne, którymi zechcą się z nami podzielić rozmówcy. Będziesz mógł zobaczyć, jak od strony technicznej wygląda przygotowanie i opublikowanie tego typu materiału.

Gorlice są wyjątkowe także poprzez fakt, iż druga największa bitwa I wojny światowej odbyła się właśnie tu. Jak wyglądały zniszczone Gorlice? Najlepiej przekonać się o tym na własne oczy, poczuć klimat wojennej grozy z 1915 roku, zobaczyć ogrom zniszczeń dokonanych podczas walk i przyjrzeć się miejscom z innej perspektywy historycznej. Zaprosimy Cię na wyjątkowy spacer po naszym mieście — odwiedzisz 15 miejsc na gorlickiej starówce zniszczonych podczas działań wojennych.

W wolnym czasie zachęcimy Cię do posmakowania regionalnej kuchni i zwiedzenia zabytków i ciekawych miejsc w Gorlicach i okolicach.