close

Z Górnego Śląska nad brzeg Bałtyku czyli opowieść Anny Komander o kulturalnej, literackiej i krajobrazowej mapie Gdyni. Relacja z festiwalu „Miasto Słowa” oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

    12

    Czy wiecie Państwo, w której bibliotece jest baza dla dzieci, do której można wejść przez dziurę w ścianie? Gdzie znajduje się pierwszy książkomat na Pomorzu, oraz którą bibliotekę łączy przystań, przy której nie ma statków, ale są ludzie?

          W dniach 26-28 sierpnia miałam okazję znaleźć odpowiedzi na te pytania odwiedzając gdyńskie książnice w ramach programu wymiany dla bibliotekarzy „Praktyka dla praktyka”.

    Dzięki uprzejmości Gdyńskiej Biblioteki mogłam współdziałać z tamtejszymi bibliotekarkami i pracownikami Działu Promocji i Marketingu podczas Festiwalu „Miasto Słowa”, oraz wziąć udział w rozdaniu Literackiej Nagrody Gdynia. 

    Festiwal Miasto Słowa posiadał bardzo bogatą ofertę kulturalną skierowaną dla dzieci, ale także dla ich opiekunów. Można było dowiedzieć się między innymi jak rozwijała się historia komunikowania człowieka na przestrzeni wieków podczas warsztatów z pisarką Lilianą Fabisińską, czy poznać zwyczaje jakimi kierują się wilki dzięki spotkaniu z Anną Maziuk. W ramach festiwalu przeprowadziłam dla dzieci warsztaty plastyczne: robiliśmy kartki metodą scrapbooking.

    Gdyńskie biblioteki to rozległa sieć instytucji, która stara się dotrzeć do jak największej liczby czytelników. Mnie udało się w tym krótkim czasie odwiedzić trzy z nich.

    Pierwszą była biblioteka Śródmieście, w której można skorzystać z książkomatu- pierwszego na Pomorzu czy ukryć się z książką w „bazie”. Oprócz działalności typowo bibliotecznej, filia oferuje Memory Lab- czyli digitalizację dokumentów analogowych czy możliwość wypożyczenia płyt winylowych.

    Drugą biblioteką, którą odwiedziłam była Biblioteka Chylonia. Biblioteka ta czynnie współdziała z Przystanią sąsiedzką, która ma za zadanie aktywizować mieszkańców dzielnicy poprzez organizowanie wspólnego czasu przy różnych zajęciach: brydżu, gotowaniu czy szyciu.

    Ostatnią filią, którą miałam możliwość zobaczyć była Biblioteka Wiedzy. Biblioteka o profilu popularnonaukowym znajduje się na ulicy Świętojańskiej.

    Najważniejszym wydarzeniem wyjazdu była możliwość uczestniczenia w rozdaniu Nagrody Literackiej Gdynia, która w 2020 roku miała swoje piętnaste rozdanie, a która przyznaje nagrody w kategorii esej, proza, poezja oraz przekład na język polski.

    Oczywiście Gdynia to miasto pełne literatury, ale także miasto morza i tego co jest z nim związane. Dlatego oprócz udziału w Festiwalu „Miasto Słowa” i Literackiej Nagrody Gdynia miałam możliwość zwiedzenia miasta i jego okolic.

    Warto zwrócić uwagę na piękno przyrodnicze tego regionu, które z pewnością może stanowić inspirację dla literatury i sztuki.

    Serdecznie dziękuję Magdzie, Hani, Weronice i Stowarzyszeniu Labib za możliwość udziału w tak wspaniałym wydarzeniu. Warto było przejechać prawie całą Polskę by móc wziąć udział w Festiwalu i poznać grono sympatycznych ludzi.