close

Ważny jest dobry kontakt – relacja Katarzyny Kuleszy z Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie

W pierwszym tygodniu grudnia 2019 roku byłam na tzw. job shadowingu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Pojechałam „podglądać” pracę Działu Szkoleń i Współpracy w Małopolskimi Bibliotekami Publicznymi. Na co dzień pracuję w Dziale Wsparcia Sieci Bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdyni.

Przez cały tydzień pracownicy działu opowiadali mi o swojej codziennej pracy, współpracy z regionem i organizacją szkoleń. Mój opiekun, Karol Baranowski z ramienia Stowarzyszenia LABiB oprowadził mnie po przeogromnym gmachu biblioteki na ulicy Rajskiej. Odwiedziłam prawie wszystkie działy, agendy, które znajdują się w tym budynku. Byłam pod wrażaniem ilości istniejących rodzajów wypożyczalni i czytelni oraz zakresem działań, którymi się zajmują.

Mega pozytywne wrażenie zrobiła na mnie młodzież na korytarzach tej biblioteki, która – było widać – świetnie się w niej czuje. Młodzież nie spędzała tutaj czas wolnego biernie, ale przede wszystkim uczyła się, korzystała ze zbiorów. Zwiedziłam także jedyną agendę biblioteki wojewódzkiej – tzw. Artetekę, która zachwyciła mnie także sporą liczbą młodzieży spędzającej tam czas wolny.

Oprócz zwiedzania biblioteki brałam udział w pracach Działu Szkoleń i Współpracy. Pracownik tego działu, Wojciech Momot zabrał mnie na tzw. wyjazd w teren, podczas którego odwiedzaliśmy biblioteki w Wieliczce, Brzesku i Rzepienniku Suchym. W tej ostatniej, kameralnej bibliotece wzięliśmy udział w uroczystym zakończeniu projektu „Z ekonomią na ty” – koordynowanego przez WBP w Krakowie. Było mi bardzo miło zwiedzać te piękne biblioteki, gdzie bibliotekarze przyjmowali nas bardzo serdecznie i opowiadali o swojej codziennej pracy. Przekonałam się podczas tego wyjazdu jak bardzo ważny jest dobry kontakt biblioteki wojewódzkiej i wsparcie merytoryczne, jakiego udziela bibliotekom w terenie.

   Biblioteka Gdynia

   The author Biblioteka Gdynia

   Organizator projektu "Praktyka dla praktyka".

   Leave a Response