close

Przepis na konwent: zbierz znajomych, wolontariuszy i bibliotekarzy – Anna Czechmanowska i Samanta Rakoczy w Bibliotece z Pasją w Gdyni

Pod koniec listopada wyruszyliśmy nad morze, jak się później okazało, do świata fantasy. Gdynia przywitała nas porywistym wiatrem, ale też słońcem. Celem naszej podróży była działająca w strukturach gdyńskiej MBP Biblioteka z Pasją.

Zjawiłyśmy się tam jeszcze tego samego dnia, by pomóc w przygotowaniach do odbywającego się przez kolejne dwa dni konwentu Pasja MiniCon 2019. Na początku zostałyśmy oprowadzone po Bibliotece z Pasją, która docelowo przeznaczona jest dla młodych ludzi, stąd także w jej zbiorach znajdują się głównie powieści fantasy, komiksy, gry planszowe, filmy czy też książki psychologiczne poruszające problematykę bliską młodzieży. Szczególnie zainteresowała nas drukarka 3D, którą czytelnicy mogą samodzielnie obsługiwać. Pasja oferuje także szeroką gamę warsztatów, m.in. rysowania, a także tworzenia strojów cosplay oraz rekwizytów do sesji RPG.  W wolnej chwili czytelnicy mają możliwość również rozwijania swoich umiejętności muzycznych przy użyciu gitary i pianina.

Dzień zakończyłyśmy, pomagając przy wyrobieniu konwentowych identyfikatorów, a obsługi maszyny do robienia przypinek nauczyła nas Alana – wolontariuszka z Francji.

Pomysł na zorganizowanie tego typu imprezy zrodził się u Agnieszki z Biblioteki z Pasją, która uczestniczyła w różnych konwentach, ale chciała zrobić coś swojego. Zebrała znajomych, wolontariuszy, bibliotekarki i tak powstała już druga edycja konwentu poświęconego fantastyce, mandze, anime, ale także szeroko rozumianej popkulturze.

Podczas dwóch dni MiniConu miałyśmy okazję przyjrzeć się z bliska organizacji Games Roomu i sesji cosplay. W tworzeniu konwentu swój niezwykły udział mieli wolontariusze, dla których Biblioteka z Pasją jest drugim domem. Ich wyjątkowe zaangażowanie wynikało również z braku podobnych wydarzeń w okolicy.

Na samej imprezie nie zabrakło wystawców, sesji LARP-owych i interesujących prelekcji, także spotkań autorskich.

   Biblioteka Gdynia

   The author Biblioteka Gdynia

   Organizator projektu "Praktyka dla praktyka".

   Leave a Response