close

Olsztyńskie inspiracje – relacja Magdaleny Chart

    olsztyn_1

    Z wielką radością przyjęłam wiadomość o uczestnictwie w projekcie Praktyka dla praktyka oraz  miejscu, do którego pojadę, a była nim Piątka – Biblioteka Dzieci i Młodzieży w Olsztynie. Wymieniłam się z bibliotekarką która udała się do mojego miejsca pracy – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

    Początek mojej praktyki był jednocześnie dniem otwarcia nowego budynku biblioteki. Zostałam bardzo mile powitana przez kierownika Biblioteki, panią Mariolę Jończyk-Zegler i bibliotekarkę Katarzynę Buder. Jak to zazwyczaj bywa w takiej sytuacji dzień minął na oglądaniu nowej siedziby biblioteki, zachwycaniu się wystrojem wnętrz i nowoczesnymi sprzętami.

    W następnych dniach Mariola Jończyk-Zegler oprowadziła mnie po działach Biblioteki przy ul. 1 Maja. Obejrzałam bogate zbiory Muzoteki wraz z ekspozycją patefonów, magnetofonów oraz innych urządzeń do odtwarzania dźwięku. Wrażenie zrobiła na mnie Pracownia Regionalna i Informatorium, która stanowi centrum wiedzy o regionie, a jednocześnie miejsce, gdzie powstaje Bibliografia Warmii i Mazur. Obejrzałam zdjęcia i pamiątki związane z regionem i biblioteką. Dowiedziałam się, że to tutaj redagowany jest Bibliotekarz Warmińsko-Mazurski”, z którego miałam przyjemność wielokrotnie korzystać wcześniej online. Od 2015 r. w Pracowni Regionalnej tworzona jest także Warmińsko-Mazurska Biblioteka Cyfrowa. Można również skorzystać z bazy ACADEMICA – Cyfrowej Biblioteki Publikacji Naukowych oferującej współczesne książki i czasopisma ze wszystkich dziedzin wiedzy. Odwiedziłam także Dział Analiz i Współpracy z Regionem oraz Dział Promocji – są to działy, których nie ma w naszej bibliotece.

    Uczestnicząc w pracy Piątki byłam świadkiem radości dzieciaków z grupy przedszkolnej „Żabki”, które po raz pierwszy odwiedziły nową siedzibę biblioteki. Wysłuchały tekstu Uśmiech dla żabki P. Wechterowicza, a potem z entuzjazmem rozbiegły się między regałami, odkrywając nowe miejsce i książki.

    W każdej chwili korzystałam z okazji do rozmowy z bibliotekarkami, aby wymienić się doświadczeniami i pomysłami z pracy. Zapoznałam się z dotychczasowymi działaniami prowadzonymi przez Bibliotekę. Zainspirował mnie cykl Ilustrator miesiąca prowadzony w 2017 r., którego celem było zaprezentowanie czytelnikom twórczości artystów uznanych i nagradzanych w Polsce oraz na świecie.

    Dowiedziałam się, że czytelnicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego wypożyczania e-booków dostępnych w serwisie Legimi, czego im ogromnie zazdroszczę.

    Oprócz możliwości poznania pracy różnych działów biblioteki, miałam okazję wziąć udział w Przeglądzie Wydawnictw Regionalnych „Moje Twoje Nasze” Olsztyn 2018. Podczas warsztatów w Pracowni Starych Technik Drukarskich towarzyszyłam grupie dzieci, drukujących swoje imion za pomocą drewnianych czcionek i prawdziwej farby drukarskiej. W Pracowni Konserwacji Zbiorów Zabytkowych wzięłam udział w warsztatach ebru – tradycyjnej tureckiej sztuki zdobienia papieru, stosowanej również w pracach introligatorskich. Dzięki warsztatom „Czcionka złotem malowana” zobaczyłam jak wytłacza się złoty nadruk za pomocą zabytkowych urządzeń drukarskich.

    Wspaniała wrażenie robi siedziba biblioteki w Starym Ratuszu, gdzie funkcjonuje Wypożyczalnia Główna z bogatą kolekcją książek w języku niemieckim dzięki współpracy z Goethe Institut w Warszawie, Czytelnia Dział Gromadzenia i Opracowania Zasobów. Dotarłam tam w czwartek na prezentację wydawnictw regionalnych i rozstrzygnięcie konkursu Ars Libris. Miałam okazję uczestniczyć w wykładzie „Baśnie braci Grimmów jako kulturowy fenomen – słowo o renarracjach baśni Kamili Kowalczyk  z Uniwersytetu Wrocławskiego i spotkaniu autorskim z Zygmuntem Miłoszewskim.

    Z zainteresowaniem obejrzałam towarzyszącą przeglądowi wystawę na planszach „Baśniowe tropy Europy”, poświęconą motywom i postaciom z baśni europejskich oraz prezentację książek do tej tematyki.
    Najbardziej spodobała mi się nietypowa i oryginalna „Książka – obiekt” tworzona podczas ostatniego dnia przeglądu przez artystów plastyków. Ilustracje inspirowane regionalnymi baśniami powstały na deseczkach tworzących koło.

    Olsztyn zachwycił mnie spokojem i mnóstwem zieleni. Każdą wolną chwilę spędziłam spacerując po pięknej Starówce oraz parkach, których w mieście nie brakuje. Polubiłam malowniczą trasę spacerową nad Jeziorem Długimi i graniczący z nim Las Miejski oraz Jezioro Ukiel zwane potocznie Krzywym, gdzie znajduje się plaża miejska.

    Tydzień bogaty w wydarzenia, w których uczestniczyłam i miejsca, które odwiedziłam, dobiegł końca zanim się obejrzałam. Wróciłam z głową pełna pomysłów i mnóstwem inspirujących wspomnień. Praktyka dla praktyka to wspaniały program, dzięki któremu można popracować w innej bibliotece, nabyć nowych doświadczeń oraz  spojrzeć na pracę w bibliotece z nieco innej perspektywy, poznać ciekawe miejsca i ludzi.

    Tags : BibliotekaOlsztynpraktyka dla praktykastażwymiana
        Biblioteka Gdynia

        The author Biblioteka Gdynia

        Organizator projektu "Praktyka dla praktyka".