close

Co łączy bibliotekarzy? Anna Kowalska raportuje z Krakowa

Pierwszy tydzień jesieni spędziłam w jednej z największych filii Biblioteki Kraków mieszczącej się przy ulicy Królewskiej 59. Trafiłam od razu pod opiekuńcze skrzydła pani Mieczysławy Pasternak, pełniącej funkcję kierownika Filii nr 21, której pracę miałam obserwować przez cały czas mojego pobytu w prastarym mieście Kraka.

Od samego początku spotkałam się z życzliwością i serdecznym przyjęciem wszystkich pracowników biblioteki.

Pierwszego dnia poznałam strukturę funkcjonowania biblioteki, z jej pięcioma oddziałami: Wypożyczalnią dla dorosłych, Wypożyczalnią dla dzieci, Wypożyczalnią dla młodzieży, Wypożyczalnią literatury obcojęzycznej i Czytelnią. Mimo, że na pozór działają oddzielnie, tworzą jedną całość pod czujnym okiem pani Mieczysławy.

W następnych dniach obserwowałam trudną pracę kierowniczki dziewiętnastoosobowego zespołu, która starała się, aby cała filia pracowała bez zarzutu, a w bibliotece panowała miła atmosfera. Widziałam wokół siebie życzliwy zespół ludzi, który wiedzą, co do nich należy i jakie mają zadania do spełnienia.

Uczestniczyłam w spotkaniu autorskim Stefana Klimczaka, promującym książkę „Deus ex metaphora”, a także w spotkaniu „W cieniu swastyki 1939-1945”, poświęconemu historii dzielnicy Krowodrza, na której terenie znajduje się biblioteka oraz w finisażu wystawy prac Piotra Olszówki „Wyobrażenia”.

Wykorzystywałam każdą wolną chwilę, aby lepiej poznać Kraków. Polecam wszystkim cudowne poranne spacery po urokliwych uliczkach Kazimierza, przechadzkę po pustym, żydowskim cmentarzu na Miodowej i odwiedzeniu synagogi Remu.

A także jesienne spacery nad Wisłą, wizytę w katedrze na Wawelu i w kościele na Skałce.

Warto pójść wieczorem na Rynek, zobaczyć Sukiennice i kościół Mariacki.

Tym, którzy kochają sztukę polecam odwiedzenie kilku muzeów w Krakowie. Nie można pominąć Domu Józefa Mehoffera, Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach i Muzeum Narodowego.

Dzięki „Praktyce dla praktyka” możemy poznać pracę bibliotekarzy z innych miast, ale także nawiązać nowe znajomości i zobaczyć, że mimo wielu różnic w sposobie pracy łączy nas jeden cel – szerzenie czytelnictwa wśród Polek i Polaków.

      Biblioteka Gdynia

      The author Biblioteka Gdynia

      Organizator projektu "Praktyka dla praktyka".