close

5 dni, czarownice i Pokój. Katarzyna Czarnotta o praktyce w Koszalinie

Wymiany nie są tylko domeną studentów. Wymieniają się także bibliotekarze. Dzięki programowi „Praktyka dla praktyka” mogłam pracować przez 5 dni w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

Od razu po przyjeździe do Koszalina zauważyłam, że to miasto pełne drzew. O tej porze roku sprawiało to pozytywne wrażenie. Mnogość kolorów najlepiej widać było w parkach. W jednym z nich znajduje się Biblioteka Główna, gdzie spędziłam cały dzień podpatrując pracę wszystkich działów. Ciekawym miejscem jest otwarta tam niedawno mediateka z dużym zbiorem audiobooków i muzyki na płytach CD i gramofonowych. Te ostatnie można także przesłuchać na miejscu rozsiadając się w wygodnych fotelach. W sali obok powstała kawiarnia Pokój, w której w otoczeniu aktualnej wystawy można napić się kawy i zjeść smaczne ciasto. Miałam okazję spróbować i polecam. Głównym celem mojej wymiany nie było oczywiście zajadanie się słodkościami, ale praca z czytelnikiem i wymiana doświadczeń.

Najwięcej czasu spędziłam w filii nr 9 pomagając w pracach bibliotecznych. Rozmawiałam z czytelnikami o wybranych lekturach. Z bibliotekarkami porównywałyśmy naszą codzienną pracę. Zerknęłam także, jak się sprawdza system biblioteczny, z którego korzysta biblioteka w Koszalinie. Uczestniczyłam w wielu zajęciach z dziećmi. Dzięki uprzejmości pracowników innych filii i zorganizowaniu mi czasu przez panią Kasię miałam możliwość zobaczyć, a także włączyć się w najróżniejsze lekcje biblioteczne i spotkania z dziećmi, m.in. w ramach Klubu Przyjaciół Biblioteki. Dwa razy pozwoliłam nawet zrobić z siebie czarownice. Było to przyjemne i przydatne doświadczenie, bo do moich obowiązków w Gdańsku należy również praca z dziećmi. Trochę podpatrzyłam i  na pewno wykorzystam to podczas swoich zajęć. Całkowicie nowym przeżyciem było dla mnie spotkanie z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej. Pomimo że trochę się tym stresowałam, pomogłam pani Natalii poprowadzić zajęcia o strachu. Bardzo mi się to podobało, a co ważniejsze, grupie również.

Spędziłam w Koszalinie 5 dni. Poznałam tam wspaniałych ludzi ze wszystkich filii. Pracujemy na takim samym stanowisku, nasze codzienne obowiązki są zbliżone, jednak każdy z nas jest inny. Dzięki wymianie zobaczyłam jak wygląda nasza praca w innym miejscu i mogłam spojrzeć na swoje zadania świeżym okiem. Na pewno dużo wyniosłam z tego wyjazdu, szczególnie pomysłów na urozmaicenie pracy z dziećmi. Mam nadzieję, że ktoś skorzystał także z mojego doświadczenia. Bardzo się cieszę, że udało mi się wziąć udział w tegorocznej edycji programu.

Na koniec chcę serdecznie podziękować wszystkim za ciepłe przyjęcie. Szczególnie opiekunowi mojej praktyki pani Kasi oraz pani Natalii za dużo uśmiechu, organizację oraz pokazanie mi Koszalina i okolic.

   Biblioteka Gdynia

   The author Biblioteka Gdynia

   Organizator projektu "Praktyka dla praktyka".

   Leave a Response