close

Moje wrażenia z wymiany: Działania w Artetece (cz. 3)

    BumBum Rurki w akcji 6_wynik

    Podczas swojej przygody w projekcie wzięłam udział w kilku wydarzeniach organizowanych przez pracowników Arteteki. Całą ofertę można znaleźć na blogu Działaj w Arte.

    Muzyka niejedno ma imię…czyli świat kolorowej muzyki z Bum Bum Rurkami

    Artetekę odwiedzają nie tylko dorośli i młodzież. Spotkania organizuje się także dla mniejszych dzieci, aby mogły poznać to miejsce i w przyszłości także korzystać z jego zasobów. W tym momencie do działania wkracza Angelina i jej muzyczne wykształcenie. Zajęcia Angeliny opierają się m.in. o Bum Bum Rurki. Są to zabawki edukacyjne w formie tub o różnej długości i w różnych kolorach, którym odpowiadają określone dźwięki. Dzieci uczą się podstaw muzyki a nie muszą znać jeszcze nazw wszystkich nut.


    Na rozgrzewkę dzieci słuchają utworu pokazującego, że wszystko może być instrumentem, nawet drzewa a potem wspólne do piosenki duetu Safri Duo tańczą i próbują same grać na Bum Bum Rurkach. Na koniec dzielą się na kolorystyczne grupy i próbują grać pod proste melodie, które można znaleźć na płycie CD, kupionej wraz z całym zestawem rurek. Więcej zabaw z Bum Bum Rurkami można znaleźć np. tu.

    Bezpieczeństwo w sieci – czy jest możliwe?

    Na warsztaty grupę młodzieży ze szkoły podstawowej zaprosiła Gabriela. Pierwsza wizyta w Artetece zawsze rozpoczyna się zwiedzaniem. Młode osoby zapoznają się ze zbiorami (bycie świadkiem ich odkryć, że w bibliotece są gry, seriale i komiksy – bezcenne), dowiadują się o ciekawych wydarzeniach (konwentach, spotkaniach z youtuberami itp.) a potem – że można sobie pograć na elektronicznym pianinie:

    Zajęcia Gabrysi oparte są na materiałach Cyfrowej Wyprawki, przygotowanych przez Fundację Panoptykon. Łączą w sobie ruch, który daje ujście emocjom, aby potem lepiej móc o nich rozmawiać, oraz elementy wykładu, dyskusji i ćwiczeń. Młodzież angażuje się w taką formę nauki, potrafi wysłuchać argumentów swoich rówieśników a do tego świetnie się bawi.

    Sięgając po materiały Cyfrowej Wyprawki warto pamiętać, żeby nie trzymać się sztywno scenariuszy. W zależności od potrzeb – można je miksować, adaptować do swoich potrzeb oraz technicznych możliwości.

    Warsztaty komiksowe

    Ostatniego dnia mogłam przyglądać się warsztatom komiksowym, które prowadzą cyklicznie w Artetece Jan Wiśniowolski oraz Patryk Lutrzykowski z TuKomiks. Skierowane do młodzieży w wieku 13-17 lat, wyjaśniają wiele zagadnień dotyczących komiksów – kadrowania, tworzenia postaci, technicznej strony opowieści obrazkowych.

    Konwersatoria języków obcych

    W Bibliotece w Krakowie pracują wolontariusze EVS (European Voluntary Service), którzy prowadzą warsztaty językowe dla osób praktycznie w każdym wieku oraz spotkania z kulturą krajów swojego pochodzenia. Więcej o tym projekcie dowiecie się na blogu , który prowadzony jest z powodzeniem już od 2013 roku. Zachęcam do zapoznania się z galerią zdjęć z konwersacji, które odbywają się w Artetece.

    Na koniec muszę przyznać, że ilość wydarzeń, które odbywają się codziennie w Arte jest olbrzymia i nie udało mi się wziąć udziału we wszystkim. Z tego powodu bardzo żałuję, że mogłam spędzić w murach tej instytucji „tylko” 5 dni! 

        Karolina Guttek - MBP w Gdyni

        The author Karolina Guttek - MBP w Gdyni

        Uczestniczka wymiany między Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie. Podczas wymiany zajmowała się m.in. pracą w krakowskiej Artetece.

        1 Comment

        Comments are closed.