close

W „mieście z morza i marzeń” – relacja Małgorzaty Pindery

Podczas wakacji po raz pierwszy usłyszałam o projekcie „Praktyka dla praktyka”. Po zapoznaniu się jego z zasadami stwierdziłam, że chciałabym wziąć udział w takim tygodniowym „bibliotecznym Erasmusie”. „Rzutem na taśmę” wysłałam zgłoszenie i po jakimś czasie okazało się, że zostałam przyjęta. Byłam bardzo zaskoczona i jeszcze bardziej zadowolona (konkurencja była spora). Już wkrótce miałam zamienić się miejscem pracy z panią Renatą Rzepecką-Stenką, kierownikiem Biblioteki Grabówek (filia Biblioteki Gdynia). Załatwianie formalności poszło sprawnie i niebawem nadszedł dzień mojego wyjazdu ze „stolicy polskiej piosenki” do Gdyni – „miasta z morza i marzeń”.

Termin mojej praktyki przypadł na 22-26 października. Większość czasu spędziłam w Bibliotece Grabówek przy ul. Morskiej w Gdyni, gdzie wraz z pełnymi pasji bibliotekarzami: Elżbietą Dalecką-Kapicą i Dariuszem Domagalskim poznawałam specyfikę pracy w tamtejszej filii. Biblioteka ta zaspakaja potrzeby czytelnicze mieszkańców osiedla Grabówek. Składa się z wypożyczalni dla dzieci, wypożyczalni dla dorosłych i czytelni. Mimo wielu różnic pomiędzy Biblioteką Gdynia a WBP w Opolu (gdzie pracuję), praca w wypożyczalni w obu bibliotekach wygląda raczej podobnie. Tematów do rozmów nam nie brakowało. Czas upływał bardzo szybko.


Podczas praktyki poznałam system biblioteczny Patron (w WBP w Opolu korzystamy z SOWY), udostępniałam zbiory czytelnikom. Miałam także okazję uczestniczyć w kilku interesujących wydarzeniach.

We wtorek (23.10) brałam udział w Dyskusyjnym Klubie Fantastyki. Spotkanie to (ciekawe nawet dla osób niewtajemniczonych w tematykę) prowadził pracownik Biblioteki Grabówek, autor książek historycznych i fantasy, Dariusz Domagalski. Gościnnie wziął w nim udział, zaprzyjaźniony z prowadzącym, pisarz – Rafał Dębski. Rozmowa dotyczyła najważniejszych w historii książek literatury fantastycznej.

W czwartek (26.10) uczestniczyłam w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bibliotece Wzgórze (filia MBP w Gdyni). Do dziś miło wspominam ten wieczór. Panowała na nim ciepła, rodzinna atmosfera. Przy kawie, herbacie i domowych wypiekach wymienialiśmy się refleksjami na temat książki Pawła Sołtysa „Mikrotyki”. W spotkaniu wzięła też udział związana z Pomorzem pisarka, Salcia Hałas, autorka książki „Pieczeń dla Amfy”, za którą otrzymała Literacką Nagrodę Gdynia w 2017 roku.


Miałam również okazję odwiedzić inne, nowoczesne biblioteki z Trójmiasta i okolic. Wraz z koordynatorką projektu, Agnieszką Pękałą zwiedziłam: nagrodzoną wieloma prestiżowymi wyróżnieniami Stację Kultury w Rumi (placówka ta uznana została m.in za najpiękniejszą bibliotekę świata); Sopotekę – Galerię Kultury Multimedialnej w Sopocie; znajdującą się w galerii handlowej Bibliotekę Manhattan w Gdańsku oraz Bibliotekę z Pasją (nowoczesną filię Biblioteki Gdynia). Wszystkie te miejsca emanują pozytywną energią. Pachnące nowością książki, multimedia, gry planszowe, filmy wyglądają imponująco, zachęcają do wypożyczenia. Świetnie zaaranżowane wnętrza sprawiają, że chce się tam zostać na dłużej, zanurzyć się w fotelu z ulubioną książką i po prostu spędzić wolny czas.


Tydzień wymiany bibliotecznej minął błyskawicznie. Praktyka była dla mnie cennym doświadczeniem zawodowym. Czasem wypełnionym ciekawymi spotkaniami z bibliotekarzami i pisarzami. Tygodniem pełnym rozmów o książkach, pracy i literaturze. Warto było się zgłosić, pojechać i poznać nowe osoby z „branży”. A w wolnym czasie odwiedzić świetne muzea, przespacerować się po plaży (morze jesienią jest naprawdę piękne) i pooddychać innym (morskim) powietrzem. Wszystkim gorąco polecam!

 

      Biblioteka Gdynia

      The author Biblioteka Gdynia

      Organizator projektu "Praktyka dla praktyka".