close

Praktyka w Łodzi – relacja Małgorzaty Czeruckiej

  Projekt bez tytułu (1)

  „Praktyka dla praktyki” to wspaniały pomysł na wymianę pomiędzy bibliotekarzami. Zgłaszając się do programu nie wierzyłam, że znajdzie się ktoś, kto zechce przyjechać do takiego miasta jak Suwałki. Tym bardziej, że do programu zgłosiły się biblioteki z dużych miast. A jednak udało się!!! I tak oto znalazłam się w Bibliotece Miejskiej w Łodzi. W ciągu 5 dni (za krótko) udało mi się odwiedzić tylko 6 filii bibliotecznych. Poznałam wspaniałych ludzi, nie tylko z branży bibliotekarskiej i mam nadzieję, że kontakt z nimi nie urwie się szybko. Uczestniczyłam w zajęciach prowadzonych w tamtejszych bibliotekach – zajęciach dla dzieci, kursie komputerowym dla seniorów. Bardzo podobały mi się  tamtejsze placówki. Że o ludziach w nich pracujących nie wspomnę. Jedynym jak dla mnie minusem jest to, że nie mogłyśmy się spotkać z moją „wymienniczką” Kasią. Myślę, ze wtedy taka praktyka byłaby ciekawsza, gdyż wtedy mogłybyśmy wymienić się doświadczeniem w pracy pomiędzy sobą.

  Pierwszy dzień spędziłam w centrum Łodzi w Bibliotece Otwartej. Zostałam bardzo mile przyjęta przez panie tam pracujące. Trafiłam pod opiekę sympatycznej pani Ani. Ale któż tam nie był miły? W ten dzień odwiedziłam też jeszcze jedną filie w Centrum. Następnego dnia trafiłam do filii nr 56 i tam zobaczyłam jak zajęcia w języku angielskim prowadzą wolontariuszki z wymiany Erasmus. Środa to dzień w filii nr 78 i wspaniałe zajęcia dotyczące architektury łódzkiej dla przedszkolaków. W czwartek pomagałam Arturowi w prowadzeniu kursów komputerowych dla seniorów. Było ciepło, sympatycznie i wesoło. Natomiast w piątek, ostatni dzień pobytu w Łodzi, zawędrowałam do Andrzejowa. Tam bibliotekarze wychodzą z książkami do najmłodszych czytelników. Z książkami w torbie idą do przedszkola czy szkoły, czytają książki, opowiadają o bibliotece i książce najmłodszym potencjalnym czytelnikom biblioteki.

  Dziś twierdzę, że miałam ogromne szczęście mogąc wziąć udział w tej bibliotekarskiej przygodzie. Jestem bardzo zadowolona, że odwiedziłam łódzkie biblioteki, że poznałam tych wspaniałych, przesympatycznych ludzi. I co najważniejsze – pomimo tego, że biblioteki prowadzą bardzo podobną działalność do mojej biblioteki – jednak udało mi się podglądnąć niektóre rzeczy, które wykorzystam w mojej pracy.

  Chciałabym wziąć udział jeszcze nie raz w takiej wymianie. Jest to niesamowite przeżycie a sam pomysł takiego programu jest wspaniały.

    Biblioteka Gdynia

    The author Biblioteka Gdynia

    Organizator projektu "Praktyka dla praktyka".