close

Karolina: praktyka to ogrom ciekawych i mobilizujących doświadczeń

O programie “Praktyka dla praktyka” dowiedziałam się zupełnie przypadkiem. W przerwie między szkoleniem udało mi się przeczytać regulamin programu i w zasadzie od razu zgłosić swoją kandydaturę (na wyjazd do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni).

Na moje szczęście została rozpatrzona pozytywnie i mogłam zacząć przygotowania do wyjazdu. Czasu było niewiele, a do załatwienia jednak sporo. W ekspresowym tempie wszystko przygotowaliśmy, mogłam zostawić WBP w Krakowie i na chwilę wyjechać 🙂

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdyni spędziłam 5 dni (od 5-9 grudnia 2016 r.). Trafiłam do Działu Promocji i Marketingu działającego pod kierownictwem Darka Rybackiego (który był również moim opiekunem merytorycznym podczas tego wyjazdu). Czas, który spędziłam w MBP w Gdyni, bez wątpienia mogę określić jako bardzo owocny! Na początku poznałam współpracowników (Paulę, Anię oraz Syuzann), strukturę biblioteki oraz moje obowiązki podczas wymiany.

Przez kolejne dni obserwowałam i jednocześnie zagłębiałam się w specyfikę pracy działu, pomagałam przy ich bieżących zadaniach, a także poznawałam filie biblioteczne i ich pracowników. Podczas mojego pobytu w MBP w Gdyni miałam szansę zobaczyć również pobliskie biblioteki – nowoczesne, wyremontowane, z pięknymi wnętrzami (Stacja Kultura w Rumi, Sopoteka w Sopocie).

Wolny czas poświęcałam oczywiście na zwiedzanie miasta i okolic. Częściowo sama spacerowałam po mieście szukając inspiracji, materiałów na bloga i korzystając ze świeżego, morskiego powietrza. Nie mniej jednak zdecydowaną większość tego, co udało mi się zobaczyć w Gdyni zawdzięczam Darkowi (za co raz jeszcze mu ogromnie dziękuję!). Najważniejsze i najciekawsze dzielnice, instytucje, miejsca… i plaże – zobaczone!

I tak po 5 dniach moja gdyńska przygoda dobiegła końca. Bez wątpienia mogę przyznać, że to był fajny czas! Wyjazd zimową porą nad morze, tygodniowe zwiedzanie miasta i ucieczka od krakowskiego smogu – bajka! Możliwość poznania innej biblioteki, jej merytorycznych działów; obserwacja pracy działu podobnego, do tego, w którym pracuję na co dzień – to ogrom ciekawych i mobilizujących doświadczeń. Jednak moim zdaniem, budowanie relacji z niezwykle ciekawymi ludźmi z tej samej branży, wymiana poglądów, cennych uwag oraz praktyk to najbardziej wartościowy element tego wyjazdu.

Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w projekcie “Praktyka dla praktyka”. Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób z WBP w Krakowie (Dyrekcji oraz współpracowników), którzy umożliwili mi wyjazd i pomogli w jego przygotowaniach. Dziękuję ekipie z Działu Promocji i Marketingu MBP w Gdyni, moim opiekunom (Natalii i Darkowi) za pomoc i bardzo sympatyczne przyjęcie.

Autorom projektu oraz wszystkim osobom zaangażowanym przy jego organizacji serdecznie gratuluję. A za kolejne edycje trzymam kciuki, choć jestem pewna, że będą się cieszyły ogromnym powodzeniem!

      Biblioteka Gdynia

      The author Biblioteka Gdynia

      Organizator projektu "Praktyka dla praktyka".