close

Biblioteka Śląska w Katowicach – fantastyczny wybór! – relacja Magdaleny Giez

  Wcześniejsze edycje programu „Praktyka dla praktyka” jakoś umknęły mojej uwadze… Dopiero zaintrygował mnie film promujący program i właściwie bez dłuższego zastanawiania zgłosiłam się na wymianę. Zostałam wybrana do wzięcia udziału, ale to mnie pozostawiono decyzję, w której bibliotece odbędę praktykę. Mój wybór padł na Bibliotekę Śląską w Katowicach. I to był strzał w dziesiątkę! Odległość wprawdzie niewielka, nie zamieniłam południa na północ, ale warto było!

  Kraków – miasto tętniące, szybkie i zatłoczone zamieniłam na Katowice – miejsce gdzie czas przystopował, gdzie zapomniałam o zatłoczonych autobusach i tramwajach. Przez pięć dni zupełnie nie korzystałam z komunikacji miejskiej, spacerując chłonęłam atmosferę miasta, odkrywałam jego uroki i ciekawe miejsca.

  Moim bibliotecznym miejscem pracy zamieniłam się z Zuzą, z Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, z sekcji Opracowania Dokumentów Zwartych. ~Wow! mam się zmierzyć z opracowaniem, deskryptorami! Super!!!~ Moją mentorką i opiekunką w Bibliotece Śląskiej była Agnieszka Jachymczyk. W lepsze ręce nie mogłam trafić, od razu znalazłyśmy wspólny język. Wszyscy pracownicy przyjęli mnie bardzo serdecznie, z pasją i zaangażowaniem opowiadali mi o swojej bibliotecznej codzienności. Z wypiekami na twarzy przyglądałam się jak przebiegają prace konserwacyjno-introligatorskie cennych pozycji biblioteki. Ogromne wrażenie wywarł także magazyn tzw. „wysokiego składowania”  – wszystko zmechanizowane, prawdziwa fabryka 🙂  Inna rzeczywistość, niż ta którą mamy na Rajskiej i inne związane z tym obowiązki.

  Biblioteka Śląska mieści się w trzech budynkach położonych w centrum Katowic. Gmach główny zlokalizowany jest przy placu Rady Europy. To tam znajduje się większość czytelń, wypożyczalnia oraz reprezentacyjne sale widowiskowe i konferencyjne i to tam przez pięć dni pogłębiałam swoje bibliotekarskie doświadczenia. W pierwszym dniu mojego pobytu pani Aneta Sokół – Kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, oprowadziła mnie po bibliotece, opowiadając o historii książnicy, o tym jak przebiegały różne inicjatywy, które teraz odzwierciedlają dzisiejszy stan Biblioteki Śląskiej. Następne dni to zapoznanie się z pracą w sekcji Darów i Wymiany, sekcji Egzemplarza Obowiązkowego, sekcji Akcesji, sekcji Inwentarza i najważniejsze sekcji Opracowania Dokumentów Zwartych. Wchodząc w „buty” Zuzy zmierzyłam się z opracowaniem, hasłami wzorcowymi, deskryptorami. Niby wszystko znane, a jednak nowe 🙂

  Do Krakowa wróciłam pełna pozytywnych wrażeń. Robiłam to, czego na co dzień w swojej pracy nie wykonuję. Był to czas, w którym z czystym sumieniem mogłam poświęcić się na poszerzanie swoich umiejętności, bez stresu, że zaniedbuję swoje obowiązki. Jestem wdzięczna, że mogłam poznać tak fantastycznych i kreatywnych ludzi z Biblioteki Śląskiej. Dziękuję Wam wszystkim serdecznie, za tak ciepłe przyjęcie i  za moc bibliotekarskich doświadczeń.

  Dziękuję organizatorom programu „Praktyka dla Praktyka” za udział w takim przedsięwzięciu – to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, a także skarbnica wiedzy i ciekawych pomysłów. Szczerze zachęcam do udziału w kolejnych edycjach programu. Nowe umiejętności, nowe pomysły, nowi znajomi!!!

    Biblioteka Gdynia

    The author Biblioteka Gdynia

    Organizator projektu "Praktyka dla praktyka".