close

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Biblioteka Gdynia to biblioteka publiczna działająca na terenie Gdyni. Nasza sieć obejmuje 20 różnej wielkości filii animujących życie społeczne i kulturalne mieszkańców miasta, w tym dwie placówki specjalistyczne: wypożyczalnię popularnonaukową – Bibliotekę Wiedzy oraz Bibliotekę z Pasją – miejsce zaprojektowane dla młodzieży i przez młodzież z ofertą skrojoną właśnie pod nich.

Odpowiadając na zmieniające się potrzeby mieszkańców Gdyni, nasza oferta dostosowana jest do zainteresowań różnych grup użytkowników: dzieci, rodziców, seniorów, studentów, niezależnie od ich statusu społecznego czy pochodzenia. Zapewniamy, poza nieodpłatnym dostępem do książkowych nowości, komiksów, mang, audiobooków, gier planszowych oraz winyli, również edukację i rozrywkę. W ciągu roku organizowanych jest kilkadziesiąt autorskich spotkań oraz warsztaty, wykłady, koncerty, kursy języka polskiego dla obcokrajowców, regularnie zbierają się również dyskusyjne kluby książki.

Wśród organizowanych przez Bibliotekę Gdynia wydarzeń znajdują się między innymi:

– Nagroda Literacka Gdynia, jedno z najważniejszych tego typu wyróżnień, które współorganizujemy od kilku lat razem z Urzędem Miasta Gdyni. Przyznawana jest w czterech kategoriach: esej, proza, poezja i tłumaczenie.

– (nie)konferencja Kierunek Wizerunek, branżowe wydarzenie skierowane do bibliotekarek i bibliotekarzy, umożliwiające zdobywanie nowych kompetencji oraz sieciowanie się, organizowane od 2014 roku.

– Pasja Minicon – współorganizowany z czytelniczkami i czytelnikami od 2018 roku, kierowany do młodzieży i młodych dorosłych konwent Pasja Minicon poświęcony literaturze fantastycznej i nie tylko. W ciągu dwóch dni odbywa się około 90 wydarzeń, m.in. prelekcje, panele, spotkania z autorami, sesje RPG i gier planszowych.

Biblioteka Gdynia to 53 tys. czytelników aktywnych rocznie, 390 tys. zbiorów w placówkach, ponad 700 tys. wypożyczeń rocznie, pracujemy w systemie bibliotecznym Alma. Poza Biblioteką Karwiny, gdzie będzie pracował praktyk pokażemy chętnie inne nasze filie – tę ze zjeżdżalnią również!

Naszym priorytetem jest coraz lepsze funkcjonowanie Biblioteki – otwartej, wzmacniającej, włączającej oraz współpracującej z naszymi czytelnikami i czytelniczkami, którzy zostaną z nami na dłużej.

Więcej na bibliotekagdynia.pl