close

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu

Od 75 lat Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu upowszechnia i promuje czytelnictwo. Do Biblioteki zapisanych jest ponad 23 tysiące osób, które średnio wypożycza około 8 tysięcy książek tygodniowo. Starając się uatrakcyjnić swoją ofertę i dotrzeć z nią do czytelników w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach stale rozbudowujemy także zbiory specjalne: przede wszystkim kolekcję audiobooków, a także gier planszowych. Chętnym oferujemy również możliwość wypożyczenia e-czytników. Osoby, które mają trudności z dotarciem do biblioteki, mogą skorzystać z usługi „Książka na telefon”, dzwoniąc do swojej filii, zamawiają wybrane pozycje, które zostają im dostarczone do domu przez naszych pracowników.

Nie tylko gromadzimy, opracowujemy i udostępniamy książki, ale także je wydajemy, doskonałym przykładem jest seria “Nasze dzielnice”, w której prezentujemy historię poszczególnych dzielnic Zabrza. Działalność MBP Zabrze to także aktywny udział w życiu kulturalnym miasta. Od kilku lat realizujemy projekty, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nasz sztandarowy projekt „Książka na piątkę, znakomity początek”, ma na celu promocję wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Co roku przybliżamy kulturę wybranego kraju. Do tej pory w podróż kulturalną zabraliśmy naszych użytkowników do Czech, Stanów Zjednoczonych czy Japonii. Natomiast rok 2020 poświęcony jest Francji. Dużym sukcesem są również „Kryminalne zagadki Śląska”, skierowane do miłośników kryminałów i sensacji.

W ramach projektów odbywają się liczne spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, konferencje i seminaria, kultowym wydarzeniem jest plenerowy piknik organizowany wspólnie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Parku 12c – “Pociąg do książek”

Więcej o nas na www.biblioteka.zabrze.pl oraz www.facebook.com/BibliotekaZabrze.