close

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu

Jestem bibliotekarką, starszym kustoszem (starszym tylko z nazwy ;)), na co dzień prowadzę filię znajdującą się w centrum Zabrza. W bibliotece robię to, co każdy rasowy bibliotekarz, czyli wszystko: polecam, wypożyczam, zwracam i udostępniam książki, także je zamawiam i selekcjonuję, mając znaczący wpływ na kształtowanie księgozbioru mojej filii.  Od ośmiu lat jestem moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki i to co ważne, spotkania jego członków nie odbywają się w bibliotece, tylko w najlepszej herbaciarni świata – w „Czajniku”.

Bardzo ważnym elementem mojej codziennej pracy jest współpraca z instytucjami kultury, stowarzyszeniami, przedszkolami oraz szkołami. Wspólnie organizujemy rożnego typu imprezy promujące czytelnictwo. W swojej filii prowadzę cykliczne wydarzenia i zajęcia dla dzieci, m.in. spotkania detektywistyczne, lekcje biblioteczne oraz warsztaty, ale nie samymi zajęciami dla dzieci bibliotekarz żyje.

Moją  pasją jest poezja i muzyka, dlatego też organizuję koncerty z literaturą w tle. Do tych najbardziej niezapomnianych zaliczam „Bardowie naszych czasów” w wykonaniu duetu muzyków z Lublina: Adama Jarząbka i Jarka Jurkiewicza oraz „Herbert – poezja na wolności” w mocno rockowej interpretacji zespołu Stonage Full of Sun.

Podsumowaniem mojej pracy w bibliotece mogą być słowa Herodota: „Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów, ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia”.

Filia, w której pracuję jest uniwersalną placówką posiadającą wypożyczalnię dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych – mieści się ona w małym lokalu, którego metraż nie pozwala do końca rozwinąć skrzydeł mojemu czteroosobowemu zespołowi.

W swojej działalności staramy się  docierać do jak najszerszej grupy odbiorców, współpraca z placówkami oświatowymi, przedszkolami, szkołami pozwala nam poznawać i zaspakajać potrzeby czytelnicze dzieci i młodzieży, szczególną uwagę przykładamy do pracy z osobami starszymi, niepełnosprawnymi oraz z różnego typu dysfunkcjami. Do naszych stałych partnerów możemy zaliczyć Domy Opieki Społecznej. Aby w pełni rozwinąć skrzydła i być bliżej mieszkańców, bardzo często wychodzimy poza mury biblioteki, a za przestrzeń swojego działania i funkcjonowania uważamy całe Zabrze. Organizujemy wydarzenia w nietypowych miejscach, które jeszcze bardziej podkreślają tematy spotkań, nadając im niepowtarzalnego klimatu. Staramy się, aby nasza biblioteka była postrzegana jako  instytucja atrakcyjna, z nieszablonową ofertą, promująca czytelnictwo wśród każdej grupy wiekowej.

W swojej działalności sięgamy zarówno po metody sprawdzone, takie jak spotkania autorskie, konkursy, warsztaty czy lekcje biblioteczne, ale także podejmujemy inicjatywy bardziej innowacyjne, takie jak happeningi, gry terenowe, koncerty muzyczne, seminaria czy pokazy filmowe.

Że biblioteka to nie budynek, i jedyne co nas ogranicza to tak naprawdę nasza wyobraźnia – że można zrobić coś z niczego, jeśli bardzo się chce.

 Pracując w mojej bibliotece dowiesz się:

  • jak działa Dyskusyjny Klub Książki, poznasz czytelników w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek,
  • jak zrobić warsztaty detektywistyczne dla dzieci na podstawie książek Martina Widmarka,
  • jak przeprowadzić lekcję biblioteczną z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną,
  • jak działa terapia zajęciowa skierowana do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej (biblioterapia, arteterapia),
  • jak zorganizować koncert muzyczny czy spotkanie autorskie,
  • jak budować pozytywne relacje i tworzyć partnerstwa.

Ale to nie wszystko, będziesz mógł odkryć prawdziwy Śląsk, wszak Zabrze jest sercem Śląska – liderem turystyki industrialnej. Pokażę Ci swoje miasto przez pryzmat instytucji, z którymi współpracujemy: Kopalnię Guido, gdzie przeprowadziliśmy najniżej położone spotkanie autorskie (375 m pod ziemią);  Park 12 C, gdzie co roku organizujemy happening „Pociąg do książek” (w ubiegłorocznej edycji udział wzięło ponad 3000 osób); Miejski Ośrodek Kultury, gdzie odbywa się coroczne seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek”; Teatr Nowy, który specjalnie dla nas przygotował inscenizację jednej z zabrzańskich legend; ogród botaniczny,  gdzie prowadzimy warsztaty fotograficzne.

A gdy będziesz chciał odpocząć napijemy się dobrej herbaty, którą zaparzy nam Rafał Przybylok, najlepszy ekspert od herbaty w Polsce (odznaczony tytułem Przyjaciela Biblioteki 2018 Roku) i udowodnię Ci, że biblioteka może nie tylko wypożyczać książki, ale także je wydawać, tworząc przy okazji cykl publikacji o historii miasta i losach jego mieszkańców.