close

Biblioteka z Pasją – Gdynia

Z Biblioteką Gdynia jestem związana od 11 lat, obecnie pracuję na stanowisku starszego bibliotekarza w Bibliotece z Pasją. Wcześniej przez 9 lat zajmowałam się głównie literaturą naukową, a po przejściu do Biblioteki z Pasją obcuję z literaturą młodzieżową. Zajmuję się również literaturą faktu oraz organizacją spotkań o tematyce podróżniczej. Prowadzę także szkolenia dla młodzieży z zakresu Fake News – o dezinformacji w mediach. Od niedawna przejęłam opiekę i moderuję Klubem Filmowym w Bibliotece z Pasją.

Biblioteka z Pasją to miejsce niezwykłe na mapie Gdyni. Swoje podwoje otworzyliśmy w listopadzie 2017 roku i jako pierwsi w Gdyni mamy określony profil czytelnika. Nastawieni jesteśmy na młodzież między 13 a 25 rokiem życia. Oczywiście każdy znajdzie u nas interesującą literaturę, jednak księgozbiór nakierowany jest na ludzi młodych i trafia głównie w ich gusta czytelnicze.

Zatem wychodząc im naprzeciw mamy największą kolekcję mang, komiksów oraz literatury fantastycznej. Możemy się również poszczycić największą kolekcją książek ze świata Star Wars oraz podręczników RPG. Ponadto dysponujemy pokaźnym zbiorem gier planszowych oraz filmów o tematyce zarówno fantastycznej jak i obyczajowej, przy czym polskie kino ma się u nas również bardzo dobrze. Fani filmu mogą się poczuć u nas jak w domu, bo mam aż dwa kluby filmowe: Smażone Zielone Pomidory z Popcornem oraz Marzyciele – Klub Animacji.

Do dyspozycji czytelników pozostaje drukarka 3D, która wzbudza spore zainteresowanie.

Wokół naszej biblioteki skupia się środowisko młodych, twórczych ludzi z pasją. Specjalnie dla nich jesteśmy wyposażeni w pianino oraz gitarę elektryczną, a melomanów nam nie brakuje. Niejednokrotnie młodzież uczy się gry na tych instrumentach, ale również przydają się przy organizacji koncertów i jam session. Dla nich również udostępniliśmy scenę, miejsce wszelkich spotkań oraz prelekcji, a także również miejsce, gdzie skupiają się twórcy teatralni.

A spotkań oraz prelekcji jest u nas bardzo dużo, zarówno podróżniczych jaki spotkań z autorami np.: z Jakubem Żulczykiem, Dorotą Masłowską, Janiną Daily, po fanowskie prelekcje np. o Gwiezdnych Wojnach.

Fantastyką Biblioteka z Pasją stoi. Cyklicznym i bardzo popularnym jest nasz konwent Pasja Minicon, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mediów, ale nade wszystko publiczności. Gościliśmy już takich autorów jak Michał Gołkowski, Aneta Jadowska, Paweł Majka. Ponadto organizujemy Światowy Dzień Star Wars oraz Dzień Komiksu. Młodzież uwielbia warsztaty Cosplay oraz rysowania Mangi.

Staramy się poszerzać horyzonty młodych ludzi, stąd też pomysł, aby w naszej instytucji dobrze czuły się osoby z niepełnosprawnościami. Gościliśmy u nas osobę na wózku inwalidzkim i zorganizowaliśmy spotkanie pt. Niepełnosprytność czyli jak niepełnosprawni starają się odnaleźć w otaczającym ich świecie, a co się okazuje korzystają z jego uroków bardziej niż inni.

Obcokrajowcy również czują się u nas bardzo dobrze. Przez lata prowadziliśmy zajęcia z nauki języka polskiego i staramy się poszerzać nasz księgozbiór o zbiory w językach obcych, w tym po rosyjsku, ukraińsku, szwedzku.

Każdy, kto posiada Pasję i ten, który jej poszukuje, jest u nas mile widziany.

Zespół Biblioteki z Pasją to osoby, które skupiają się przede wszystkim na relacjach z młodymi czytelnikami, tak aby czuli się w bibliotece swobodne.  Podczas Praktyki uczestnik dowie się, jak współtworzyć wydarzenia z nastolatkami oraz jak budować księgozbiór w oparciu o ich polecenia. Ponadto nauczy się tworzenia projektów, szukania inspiracji do organizacji wydarzeń młodzieżowych czy konwentu fantastycznego oraz jak umiejętnie korzystać przy tym z wolontariatu ludzi z pasjami.