close

Biblioteka Multimedialna Biblio – Lublin

Stanowisko pracy bibliotekarz w filii. Podstawowe obowiązki to obsługa czytelnika, praca ze zbiorami multimedialnymi oraz działania związane z organizacją i obsługą wydarzeń kulturalnych.

Biblioteka Multimedialna Biblio jest jedną z 40 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Istnieje od 2012 roku, a jej otwarcie było uznane przez czytelników za wydarzenie kultury w plebiscycie Gazety Wyborczej.

Położona jest przy ul. Szaserów 13 – 15, na terenie dużego osiedla, poza centrum miasta. Wystrój i stylistyka wnętrza, nawiązujące do pobliskiego skateparku, mają na celu zwiększenie zainteresowania biblioteką wśród młodych odbiorców. Specyfika osiedla sprawia jednak, że z placówki korzysta pełen przekrój czytelników – od dzieci po seniorów.

W trakcie roku Biblio notuje około 100 000 odwiedzin, oferując zróżnicowane zbiory (książka, film, spektakle teatralne, muzyka, gry konsolowe, planszówki, czasopisma oraz komiksy dla dzieci i dorosłych) w liczbie około 40 000.

Działalność kulturalna placówki jest skierowana do szerokiej grupy odbiorców, poczynając od najmłodszych, a kończąc na seniorach. Przykładowe działania to m.in. kursy (komputerowe, fotograficzne), pokazy filmowe, zajęcia plastyczne, wystawy i wernisaże, wieczory z grami planszowymi, spotkania autorskie. Nie brak również bardziej nietypowych działań, zarówno realizowanych z podmiotami zewnętrznymi (duże festiwale, imprezy miejskie) jak i własnym sumptem (gry miejskie, escape roomy, potańcówki dla seniorów, itp.).

Biblio współpracuje z instytucjami miejskimi, uczelniami wyższymi, szkołami oraz firmami i stowarzyszeniami, co przekłada się nie tylko na współorganizację wydarzeń, ale również wizyty partnerskie, podczas których goście (często zagraniczni) mają możliwość zapoznać się ze sposobem funkcjonowania tego typu placówki.

Praktyk będzie miał możliwość poznania jak funkcjonuje biblioteka  multimedialna wykorzystująca system elektroniczny PROLIB. Interesujące mogą okazać się kwestie praktyczne, takie jak systematyzacja zbiorów multimedialnych, udostępnianie zbiorów zaopatrzonych w system etykiet RFID,  omówienie wykorzystania komiksu i gier planszowych w bibliotece.

Praktyk będzie miał również możliwość zapoznania się z przekrojem wydarzeń kulturalnych, organizowanych w placówce, a także otrzyma wiele informacji na temat wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Mowa tutaj nie tylko o cyklicznych zajęciach, ale także o działaniach bardziej rozbudowanych i nietypowych, takich jak np. escape room, gra miejska, duże festiwale, itp. Chętnie podpowiemy co sprawdza się w pracy z czytelnikami, gdzie czają się zagrożenia i na co zwrócić uwagę podczas organizacji tego typu wydarzeń, jak zabrać się do załatwienia kwestii formalnych podczas współpracy z instytucjami zewnętrznymi, itp.

Praktyk pozna także pracę   American Corner Lublin – centrum informacji o kulturze Stanów Zjednoczonych, które działa na terenie Biblio. American Corner umożliwia  korzystanie z książek i czasopism w języku angielskim a także baz danych  udostępnianych przez Ambasadę USA. Placówka realizuje także projekty kulturalno – edukacyjne, goszcząc amerykańskich dyplomatów i prelegentów.

Dodatkową atrakcją dla Praktyka może być udział w przygotowywanych jesienią dużych eventach:

    24 – 25 września  2020 roku „Ojce i dziatki – międzypokoleniowy festiwal literatury dziecięcej” organizowany przez Czas Dzieci. Lublin i Biblio po raz drugi są miejscem realizacji Festiwalu.

 21 – 23 października 2020 roku “Zobacz Mój Głos. Festiwal Poezji Miganej” to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura Dostępna.

Będzie to szereg spotkań mających na celu przygotowanie i aktywizację Głuchych do udziału w życiu kulturalnym i integrację  z osobami słyszącymi. Głównym punktem Festiwalu będą warsztaty poezji miganej, zakończone występem uczestników, a wydarzenia towarzyszące będą skierowane do niesłyszących, słabo słyszących, animatorów kultury, czy osób zarządzających instytucjami. Zaplanowano m. in. warsztaty motywujące, pokaz filmu “Znaki” i spotkanie z jego twórcami, szereg wykładów i paneli.

To wydarzenie polecamy szczególnej uwadze.

Ponadto zapewnimy Praktykowi poznanie najciekawszych obiektów w Lublinie związanych z kulturą, historią i literaturą /Józef Czechowicz, Julia Hartwig, Franciszka Arnsztajnowa/ oraz naszych najciekawszych filii.

W związku z sytuacją epidemiczną istnieje możliwość modyfikacji planowanych wydarzeń.